DESIGNED by MIXWEBTEMPLATES

Šiurpinanti alkoholio bei tabako vartojimo statistika.

IMG 6952  Pasaulinės sveikatos organizacijos bei Lietuvos statistikos departamento situacijos vertinimas alkoholio, tabako vartojimo, pasėkmių kontekste: 

 1. Kas metus Lietuvoje miršta nuo alkoholio apie 4000 - 4500 žmonių. Avarijos, nelaimingi atsitikim, ligos, savižudybės ir t.t. Nuo rūkymo apie 7000  žmonių.
 2. Rūkymas valstybei ir visuomenei kainuoja apie 1,5 karto daugiau, negu rūkantieji išleidžia rūkalams.
 3. Apytikriai vertinant, Lietuvoje rūkymo pasekmių sveikatai kaštai gali siekti apie pusę milijardo litų per metus.
 4. PSO duomenimis yra paskaičiuota, jei rūkymo statistika nesikeis, tai 2025m. pasaulyje mirs apie 10 milijonų per metus.
 5. PSO duomenimis 10-15 % į ligonines pakliūvančių sergančių, kurių ligų kilmė yra susiję su alkoholio vartojimu. Pvz. kepenų cirozė ir t.t. Daugiau nei 40% Sveikatai skirtų lėšų yra panaudojami tokių ligonių gydymui.
 6. Lietuvoje 1926 m. 1 žmogui teko 0,8 litro degtinės; Nuo 1960 iki 2014 m. alkoholio vartojimas išaugo 7,5 k. (Nuo 2 litrų iki 15 l. absoliutaus alkoholio 1 žmogui per metus).
 7. Amerikiečių mokslininkai nustatė: jei paaugliai pradeda vartoti alkoholį nuo 12 - 15m., tai apie 40% tų vaikų vėliau bus priklausomų nuo alkoholio.
 8. LSIC duomenimis 7-14 metų amžiaus vaikų gydytų dėl alkoholines intoksikacijos skaičius nuo 2001 m. iki 2007 m. išaugo net 17 kartų. Retorinis klausimas: „O kas toliau?“
 9. Lietuvoje oficialiai priskaičiuojama apie 70tūkst. alkoholikų, o neoficialiai, tą skaičių reikėtų dauginti iš 3 ar net 4.
 10. 96,2% asmenų, piktnaudžiaujančių alkoholiu, pirmą kartą su juo susidraugavo iki 15 metų. trečdalis jų vyno skonį pažino iki 10 metų. Charakteringa, kad vaikams iki 10 m. alkoholį pasiūlė artimi giminaičiai.
 11. Alkoholio žalos vertinimo studija aprodė, kad vien tiesiogiai apskaičiuojama alkoholio žala siekia apie 740 milijonų litų per metus, o netiesioginė žala paprastai yra net kelis kartus didesnė.  Savižudybių, ligų, pravaikštų, kritęs darbo našumas, prasta kokybė, sugadinta technika, traumos, gaisrai, vagystės, venerinės ligos ir t.t. Tokiu būdu slopinamas, gniuždomas valstybės ekonomikos bei gerovės augimas.
 12. 2001 metais penkiolikoje senųjų ES šalių buvo surinkti 25 milijardai eurų alkoholio akcizo, o bendri materialūs alkoholio vartojimo kaštai siekė 125 milijardus eurų, t.y. išlaidos, susijusios su alkoholio vartojimu, buvo 5 kartus didesnės nei gaunamos pajamos. Taigi galima teigti, kad dėl klestinčios alkoholio pramonės valstybė patiria 5 kartus didesnį nuostolį, nei gauna pajamų iš alkoholio akcizo.
 13. Moterys ir paaugliai prie alkoholio pripranta 3-4 kartus greičiau, nei vyrai.
 14. Alkoholio vartojimas lemia net 70 proc. savižudybių.
 15. Alkoholio vartojimas atneša nesuskaičiuojamas nelaimes visuomenei. Jis ardo šeimą. Nuo 60 iki 88% skyrybų įvyksta dėl vieno iš sutuoktinių girtavimo.
 16. PSO duomenimis pasaulyje dėl alkoholio apgirtimo įvyksta: 86% žmogžudysčių, 72% ginkluoti užpuolimai, 50% išžaginimų ir t.t. .
 17. PSO duomenimisšalyje, kur bus nutraukta alkoholio gamyba ir vartojimas galima bus uždaryti  9/10 kalėjimų. 90% baisiausių nusikaltimų padaroma alkoholio pagrindu. Vieno kalinio Lietuvoje išlaikymui per mėnesį valstybei kainuoja apie 2000 litų, arba 580 ERU. 
 18. Svarbiausias įrodymas girtavimo baisios žalos yra asmenybės degradaciją, ir suirimą, ir kai viso to pasekmė - pilnas jos visuomeninio ir socialinio aktyvumo sunaikinimas: apsunkęs paveldimumas, protiškai ir fiziškai atsilikusių vaikų didėjimas, traumos, darbo našumo sumažėjimas, šeimų irimas ir fizinė mirtis. Tautai alkoholis pražūtingas
 19. Dėl būsimųjų kartų, visi kartu turime sukilti prieš girtavimą ir padaryti viską, kad mūsų gyvenime įsitvirtintų blaivios buities ir dvasingumo vertybės.

 

                          

 

TOP